Python Holidays 0.33 - en to de translation catalogue (14 entries)

note: New Year's Day.
en: Nieuwjaar
de: Neujahr

note: Easter.
en: Pasen
de: Ostern

note: Easter Monday.
en: Paasmaandag
de: Ostermontag

note: Labor Day.
en: Dag van de Arbeid
de: Tag der Arbeit

note: Ascension Day.
en: O. L. H. Hemelvaart
de: Christi Himmelfahrt

note: Whit Sunday.
en: Pinksteren
de: Pfingsten

note: Whit Monday.
en: Pinkstermaandag
de: Pfingstmontag

note: National Day.
en: Nationale feestdag
de: Nationalfeiertag

note: Assumption of Mary.
en: O. L. V. Hemelvaart
de: Mariä Himmelfahrt

note: Armistice Day.
en: Wapenstilstand
de: Waffenstillstand

note: Christmas Day.
en: Kerstmis
de: Weihnachten

note: Good Friday.
en: Goede Vrijdag
de: Karfreitag

note: Friday after Ascension Day.
en: Vrijdag na O. L. H. Hemelvaart
de: Freitag nach Christi Himmelfahrt

note: Bank Holiday.
en: Banksluitingsdag
de: Bankschlusstag
