Python Holidays 0.23 - en to it translation catalogue (26 entries)

note: New Year's Day.
en: Neujahrestag
it: Capodanno

note: Easter Sunday.
en: Ostern
it: Pasqua

note: Ascension Day.
en: Auffahrt
it: Ascensione di Gesù

note: Whit Sunday.
en: Pfingsten
it: Pentecoste

note: National Day.
en: Nationalfeiertag
it: Festa nazionale

note: Christmas Day.
en: Weihnachten
it: Natale

note: Good Friday.
en: Karfreitag
it: Venerdì Santo

note: Easter Monday.
en: Ostermontag
it: Lunedì dell'Angelo

note: Whit Monday.
en: Pfingstmontag
it: Lunedì di Pentecoste

note: St. Stephen's Day.
en: Stephanstag
it: Giorno di Santo Stefano

note: Berchtold's Day.
en: Berchtoldstag
it: Giorno di Bertoldo

note: Corpus Christi.
en: Fronleichnam
it: Corpus Domini

note: Assumption of Mary.
en: Mariä Himmelfahrt
it: Assunzione di Maria

note: All Saints' Day.
en: Allerheiligen
it: Ognissanti

note: Immaculate Conception.
en: Mariä Empfängnis
it: Immacolata Concezione

note: Labor Day.
en: Tag der Arbeit
it: Festa del lavoro

note: Thursday after the first Sunday of September Genevan Fast.
en: Genfer Bettag
it: Jeûne genevois

note: Restoration Day.
en: Wiederherstellung der Republik
it: Restauration genevoise

note: Battle of Naefels Victory Day.
en: Näfelser Fahrt
it: Battaglia di Näfels

note: Independence Day.
en: Fest der Unabhängigkeit
it: Festa dell'Indipendenza

note: Republic Day.
en: Jahrestag der Ausrufung der Republik
it: Giorno della Repubblica

note: St. Joseph's Day.
en: Josefstag
it: San Giuseppe

note: St. Nicholas of Flüe.
en: Bruder Klaus
it: Nicolao della Flüe

note: Epiphany.
en: Heilige Drei Könige
it: Epifania

note: Saints Peter and Paul.
en: Peter und Paul
it: Santi Pietro e Paolo

note: Monday after the third Sunday of September Prayer Monday.
en: Bettagsmontag
it: Digiuno Ginevrino
