Python Holidays 0.28 - en to sr translation catalogue (21 entries)

note: %s (Observed).
en: %s (preneseno)
sr: %s (пренешено)

note: Orthodox Good Friday.
en: Veliki petak (Pravoslavni)
sr: Велики петак (Православни)

note: Catholic Easter Monday.
en: Uskrsni ponedjeljak (Katolički)
sr: Ускршњи понедељак (Католички)

note: Eid al-Fitr.
en: Ramazanski Bajram
sr: Рамазански Бајрам

note: Eid al-Adha.
en: Kurban Bajram
sr: Курбан Бајрам

note: New Year's Day.
en: Nova godina
sr: Нова година

note: Orthodox Christmas.
en: Božić (Pravoslavni)
sr: Божић (Православни)

note: Labor Day.
en: Međunarodni praznik rada
sr: Међународни празник рада

note: Catholic Christmas.
en: Božić (Katolički)
sr: Божић (Католички)

note: Orthodox Christmas Eve.
en: Badnji dan (Pravoslavni)
sr: Бадњи дан (Православни)

note: Independence Day.
en: Dan nezavisnosti
sr: Дан независности

note: Catholic Good Friday.
en: Veliki petak (Katolički)
sr: Велики петак (Католички)

note: Catholic Easter.
en: Uskrs (Katolički)
sr: Ускрс (Католички)

note: Orthodox Easter.
en: Vaskrs (Pravoslavni)
sr: Васкрс (Православни)

note: Orthodox Easter Monday.
en: Uskrsni ponedjeljak (Pravoslavni)
sr: Ускршњи понедељак (Православни)

note: Victory Day.
en: Dan pobjede nad fašizmom
sr: Дан побједе над фашизмом

note: Statehood Day.
en: Dan državnosti
sr: Дан државности

note: Catholic Christmas Eve.
en: Badnji dan (Katolički)
sr: Бадњи дан (Католички)

note: Day of establishment of Brčko District.
en: Dan uspostavljanja Brčko distrikta
sr: Дан успостављања Брчко дистрикта

note: Orthodox New Year.
en: Pravoslavna Nova godina
sr: Православна Нова година

note: Dayton Agreement Day.
en: Dan uspostave Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini
sr: Дан успоставе Општег оквирног споразума за мир у Босни и Херцеговини
