Python Holidays 0.37 - source to ar translation catalogue (19 entries)

note: Date format (see strftime() Format Codes)
source: %d.%m.%Y
ar: %d/%m/%Y

note: Day off (substituted from %s).
source: Вихідний день (перенесено з %s)
ar: يوم عطلة (استبدل من %s)

note: %s (Observed).
source: %s (вихідний)
ar: (يوم عطلة) %s

note: New Year's Day.
source: Новий рік
ar: السنة الجديدة

note: Christmas (Julian calendar).
source: Різдво Христове (за юліанським календарем)
ar: عيد الميلاد (حسب التقويم اليولياني)

note: International Women's Day.
source: Міжнародний жіночий день
ar: اليوم العالمي للمرأة

note: Easter Sunday (Pascha).
source: Великдень (Пасха)
ar: عيد الفصح

note: Holy Trinity Day.
source: Трійця
ar: الثالوث

note: Labour Day.
source: День праці
ar: عيد العمال

note: International Workers' Solidarity Day.
source: День міжнародної солідарності трудящих
ar: يوم التضامن العمالي العالمي

note: Day of Victory over Nazism in World War II (Victory Day).
source: День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні (День перемоги)
ar: يوم النصر على النازية في الحرب العالمية الثانية (يوم النصر)

note: Victory Day.
source: День перемоги
ar: يوم النصر

note: Day of the Constitution of Ukraine.
source: День Конституції України
ar: يوم الدستور في أوكرانيا

note: Independence Day.
source: День незалежності України
ar: عيد استقلال أوكرانيا

note: Day of defenders of Ukraine.
source: День захисників і захисниць України
ar: يوم المدافعين عن أوكرانيا

note: Defender of Ukraine Day.
source: День захисника України
ar: يوم المدافع عن أوكرانيا

note: Anniversary of the Great October Socialist Revolution.
source: Річниця Великої Жовтневої соціалістичної революції
ar: ذكرى ثورة أكتوبر الاشتراكية العظمى

note: Christmas (Gregorian calendar).
source: Різдво Христове (за григоріанським календарем)
ar: عيد الميلاد (حسب التقويم الغريغوري)

note: Presidential decree holiday.
source: Вихідний згідно указу Президента
ar: العطلة بمرسوم رئاسي
