Python Holidays 0.32 - en to fr translation catalogue (32 entries)

note: %s (Observed).
en: %s (Observed)
fr: %s (Observé)

note: New Year's Day.
en: New Year's Day
fr: Jour de l'an

note: Good Friday.
en: Good Friday
fr: Vendredi saint

note: Easter Monday.
en: Easter Monday
fr: Lundi de Pâques

note: Dominion Day.
en: Dominion Day
fr: Jour du dominion

note: Labour Day.
en: Labour Day
fr: Fête du Travail

note: Christmas Day.
en: Christmas Day
fr: Jour de Noël

note: Family Day.
en: Family Day
fr: Fête de la famille

note: Thanksgiving Day.
en: Thanksgiving Day
fr: Action de grâce

note: Funeral of Queen Elizabeth II.
en: Funeral of Her Majesty the Queen Elizabeth II
fr: Funéraire de sa majesté la reine Elizabeth II

note: Memorial Day.
en: Memorial Day
fr: Jour de mémorial

note: Canada Day.
en: Canada Day
fr: Fête du Canada

note: Victoria Day.
en: Victoria Day
fr: Fête de la Reine

note: Heritage Day.
en: Heritage Day
fr: Fête du Patrimoine

note: Remembrance Day.
en: Remembrance Day
fr: Jour du Souvenir

note: British Columbia Day.
en: British Columbia Day
fr: Jour de la Colombie Britannique

note: National Day for Truth and Reconciliation.
en: National Day for Truth and Reconciliation
fr: Journée nationale de la vérité et de la réconciliation

note: Louis Riel Day.
en: Louis Riel Day
fr: Journée Louis Riel

note: Terry Fox Day.
en: Terry Fox Day
fr: Journée Terry Fox

note: Civic Holiday.
en: Civic Holiday
fr: Premier lundi d'août

note: New Brunswick Day.
en: New Brunswick Day
fr: Jour du Nouveau Brunswick

note: St. Patrick's Day.
en: St. Patrick's Day
fr: Fête de la Saint-Patrick

note: St. George's Day.
en: St. George's Day
fr: Fête de la Saint-Georges

note: Discovery Day.
en: Discovery Day
fr: Jour de la Découverte

note: National Aboriginal Day.
en: National Aboriginal Day
fr: Journée nationale des Autochtones

note: Nunavut Day.
en: Nunavut Day
fr: Jour du Nunavut

note: Islander Day.
en: Islander Day
fr: Fête des Insulaires

note: National Patriots' Day.
en: National Patriots' Day
fr: Journée nationale des patriotes

note: St. Jean Baptiste Day.
en: St. Jean Baptiste Day
fr: Fête nationale du Québec

note: Saskatchewan Day.
en: Saskatchewan Day
fr: Jour du Saskatchewan

note: Orangemen's Day.
en: Orangemen's Day
fr: Journée des Orangistes

note: Natal Day.
en: Natal Day
fr: Jour de la Fondation
