Python Holidays 0.30 - source to fr translation catalogue (15 entries)

note: Estimated label.
source: (تقدير*) *%s
fr: %s* (*estimé)

note: New Year's Day.
source: رأس السنة الميلادية
fr: Nouvel an

note: Proclamation of Independence Day.
source: ذكرى تقديم وثيقة الاستقلال
fr: Manifeste de l'indépendance

note: Amazigh New Year.
source: رأس السنة الأمازيغية
fr: Nouvel an Amazigh

note: Labor Day.
source: عيد العمال
fr: Fête du Travail

note: Throne day.
source: عيد العرش
fr: Fête du Trône

note: Oued Ed-Dahab Day.
source: ذكرى استرجاع إقليم وادي الذهب
fr: Allégeance Oued Eddahab

note: Revolution Day.
source: ذكرى ثورة الملك و الشعب
fr: La révolution du roi et du peuple

note: Youth Day.
source: عيد الشباب
fr: Fête de la Jeunesse

note: Green March.
source: ذكرى المسيرة الخضراء
fr: La marche verte

note: Independence Day.
source: عيد الإستقلال
fr: Fête de l'indépendance

note: Eid al-Fitr.
source: عيد الفطر
fr: Fête de la rupture du jeûne

note: Eid al-Adha.
source: عيد الأضحى
fr: Fête du sacrifice

note: Islamic New Year.
source: رأس السنة الهجرية
fr: Nouvel an musulman

note: Prophet's Birthday.
source: عيد المولد النبوي
fr: Anniversaire du prophète
