Python Holidays 0.27 - en to uk translation catalogue (14 entries)

note: New Year's Day
en: Aña Nobo
uk: Новий рік

note: Betico Day
en: Dia di Betico
uk: День Бетіко

note: Carnival Monday
en: Dialuna despues di Carnaval Grandi
uk: Карнавальний понеділок

note: Monday before Ash Wednesday
en: Dialuna prome cu diaranson di shinish
uk: Понеділок перед Попільною середою

note: National Anthem and Flag Day
en: Dia di Himno y Bandera
uk: День державного гімну та прапора

note: Good Friday
en: Bierna Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday
en: Di dos dia di Pasco di Resureccion
uk: Великодній понеділок

note: King's Day.
en: Dia di Rey
uk: День короля

note: King's Day.
en: Aña di Rey
uk: День короля

note: Queen's Day.
en: Aña di La Reina
uk: День королеви

note: Labor Day
en: Dia di Obrero
uk: День праці

note: Ascension Day
en: Dia di Asuncion
uk: Вознесіння Господнє

note: Christmas Day
en: Pasco di Nacemento
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas
en: Di dos dia di Pasco di Nacemento
uk: Другий день Різдва
