Python Holidays 0.28 - en to uk translation catalogue (21 entries)

note: %s (Observed).
en: %s (preneseno)
uk: %s (вихідний)

note: Orthodox Good Friday.
en: Veliki petak (Pravoslavni)
uk: Страсна пʼятниця (православна)

note: Catholic Easter Monday.
en: Uskrsni ponedjeljak (Katolički)
uk: Великодній понеділок (католицький)

note: Eid al-Fitr.
en: Ramazanski Bajram
uk: Рамазан-байрам

note: Eid al-Adha.
en: Kurban Bajram
uk: Курбан-байрам

note: New Year's Day.
en: Nova godina
uk: Новий рік

note: Orthodox Christmas.
en: Božić (Pravoslavni)
uk: Різдво Христове (православне)

note: Labor Day.
en: Međunarodni praznik rada
uk: Міжнародний день праці

note: Catholic Christmas.
en: Božić (Katolički)
uk: Різдво Христове (католицьке)

note: Orthodox Christmas Eve.
en: Badnji dan (Pravoslavni)
uk: Святий вечір (православний)

note: Independence Day.
en: Dan nezavisnosti
uk: День незалежності

note: Catholic Good Friday.
en: Veliki petak (Katolički)
uk: Страсна пʼятниця (католицька)

note: Catholic Easter.
en: Uskrs (Katolički)
uk: Великдень (католицький)

note: Orthodox Easter.
en: Vaskrs (Pravoslavni)
uk: Великдень (православний)

note: Orthodox Easter Monday.
en: Uskrsni ponedjeljak (Pravoslavni)
uk: Великодній понеділок (православний)

note: Victory Day.
en: Dan pobjede nad fašizmom
uk: День перемоги над фашизмом

note: Statehood Day.
en: Dan državnosti
uk: День державності

note: Catholic Christmas Eve.
en: Badnji dan (Katolički)
uk: Святий вечір (католицький)

note: Day of establishment of Brčko District.
en: Dan uspostavljanja Brčko distrikta
uk: День заснування округу Брчко

note: Orthodox New Year.
en: Pravoslavna Nova godina
uk: Православний Новий рік

note: Dayton Agreement Day.
en: Dan uspostave Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini
uk: День укладання Загальної рамкової угоди про мир у Боснії та Герцеговині
