Python Holidays 0.33 - en to uk translation catalogue (15 entries)

note: New Year's Day.
en: Nieuwjaar
uk: Новий рік

note: Easter.
en: Pasen
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Paasmaandag
uk: Великодній понеділок

note: Labor Day.
en: Dag van de Arbeid
uk: День праці

note: Ascension Day.
en: O. L. H. Hemelvaart
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Pinksteren
uk: Трійця

note: Whit Monday.
en: Pinkstermaandag
uk: День Святого Духа

note: National Day.
en: Nationale feestdag
uk: Національне свято

note: Assumption of Mary.
en: O. L. V. Hemelvaart
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: All Saints' Day.
en: Allerheiligen
uk: День усіх святих

note: Armistice Day.
en: Wapenstilstand
uk: День перемирʼя

note: Christmas Day.
en: Kerstmis
uk: Різдво Христове

note: Good Friday.
en: Goede Vrijdag
uk: Страсна пʼятниця

note: Friday after Ascension Day.
en: Vrijdag na O. L. H. Hemelvaart
uk: Пʼятниця після Вознесіння Господнього

note: Bank Holiday.
en: Banksluitingsdag
uk: Банківський вихідний
