Python Holidays 0.23 - en to uk translation catalogue (26 entries)

note: New Year's Day.
en: Neujahrestag
uk: Новий рік

note: Easter Sunday.
en: Ostern
uk: Великдень

note: Ascension Day.
en: Auffahrt
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Pfingsten
uk: Трійця

note: National Day.
en: Nationalfeiertag
uk: Національне свято

note: Christmas Day.
en: Weihnachten
uk: Різдво Христове

note: Good Friday.
en: Karfreitag
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday.
en: Ostermontag
uk: Великодній понеділок

note: Whit Monday.
en: Pfingstmontag
uk: День Святого Духа

note: St. Stephen's Day.
en: Stephanstag
uk: День Святого Стефана

note: Berchtold's Day.
en: Berchtoldstag
uk: День Святого Бертольда

note: Corpus Christi.
en: Fronleichnam
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Assumption of Mary.
en: Mariä Himmelfahrt
uk: Внебовзяття Пресвятої Діви Марії

note: All Saints' Day.
en: Allerheiligen
uk: День усіх святих

note: Immaculate Conception.
en: Mariä Empfängnis
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Labor Day.
en: Tag der Arbeit
uk: День праці

note: Thursday after the first Sunday of September Genevan Fast.
en: Genfer Bettag
uk: Женевський піст

note: Restoration Day.
en: Wiederherstellung der Republik
uk: День відновлення республіки

note: Battle of Naefels Victory Day.
en: Näfelser Fahrt
uk: Свято перемоги під Нефельсом

note: Independence Day.
en: Fest der Unabhängigkeit
uk: День незалежності

note: Republic Day.
en: Jahrestag der Ausrufung der Republik
uk: Річниця проголошення Республіки

note: St. Joseph's Day.
en: Josefstag
uk: День Святого Йосипа

note: St. Nicholas of Flüe.
en: Bruder Klaus
uk: День Святого Ніклауса з Флюе

note: Epiphany.
en: Heilige Drei Könige
uk: Богоявлення

note: Saints Peter and Paul.
en: Peter und Paul
uk: День Святих Петра і Павла

note: Monday after the third Sunday of September Prayer Monday.
en: Bettagsmontag
uk: Молитовний понеділок
