Python Holidays 0.23 - en to uk translation catalogue (11 entries)

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Carnival.
en: Carnaval
uk: Карнавал

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Labour Day.
en: Día del Trabajo
uk: День праці

note: The Battle of Pichincha.
en: Batalla de Pichincha
uk: День битви біля Пічинча

note: Declaration of Independence of Quito.
en: Primer Grito de Independencia
uk: День незалежності Кіто

note: Independence of Guayaquil.
en: Independencia de Guayaquil
uk: День незалежності Гуаякіля

note: All Souls' Day.
en: Día de los Difuntos
uk: День усіх померлих

note: Independence of Cuenca.
en: Independencia de Cuenca
uk: День незалежності Куенки

note: Christmas Day.
en: Día de Navidad
uk: Різдво Христове

note: %s (Observed).
en: %s (Observado)
uk: %s (вихідний)
