Python Holidays 0.23 - en to uk translation catalogue (15 entries)

note: New Year's Day.
en: Uudenvuodenpäivä
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Loppiainen
uk: Богоявлення

note: Good Friday.
en: Pitkäperjantai
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Pääsiäispäivä
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: 2. pääsiäispäivä
uk: Великодній понеділок

note: May Day.
en: Vappu
uk: Ваппу

note: Ascension Day.
en: Helatorstai
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Helluntaipäivä
uk: Трійця

note: Midsummer Eve.
en: Juhannusaatto
uk: Переддень літнього сонцестояння

note: Midsummer Day.
en: Juhannuspäivä
uk: День літнього сонцестояння

note: All Saints' Day.
en: Pyhäinpäivä
uk: День усіх святих

note: Independence Day.
en: Itsenäisyyspäivä
uk: День незалежності

note: Christmas Eve.
en: Jouluaatto
uk: Святий вечір

note: Christmas Day.
en: Joulupäivä
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Tapaninpäivä
uk: Другий день Різдва
