Python Holidays 0.30 - source to uk translation catalogue (15 entries)

note: New Year's Day.
source: Πρωτοχρονιά
uk: Новий рік

note: Epiphany.
source: Θεοφάνεια
uk: Богоявлення

note: Clean Monday.
source: Καθαρά Δευτέρα
uk: Чистий понеділок

note: Independence Day.
source: Εικοστή Πέμπτη Μαρτίου
uk: День незалежності

note: Good Friday.
source: Μεγάλη Παρασκευή
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Monday.
source: Δευτέρα του Πάσχα
uk: Великодній понеділок

note: Monday of the Holy Spirit.
source: Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος
uk: День Святого Духа

note: Labour Day.
source: Εργατική Πρωτομαγιά
uk: День праці

note: %s (Observed).
source: %s (παρατηρήθηκε)
uk: %s (вихідний)

note: Dormition of the Mother of God.
source: Κοίμηση της Θεοτόκου
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: Ochi Day.
source: Ημέρα του Όχι
uk: День Охі

note: Christmas Day.
source: Χριστούγεννα
uk: Різдво Христове

note: Glorifying of the Mother of God.
source: Σύναξη της Υπεραγίας Θεοτόκου
uk: Собор Пресвятої Богородиці

note: Christmas Eve.
source: Παραμονή Χριστουγέννων
uk: Святий вечір

note: New Year's Eve.
source: Παραμονή Πρωτοχρονιάς
uk: Переддень Нового року
