Python Holidays 0.39 - source to uk translation catalogue (19 entries)

note: Rosh Hashanah (New Year).
source: ראש השנה
uk: Рош га-Шана

note: Yom Kippur (Day of Atonement).
source: יום כיפור
uk: Йом Кіпур

note: Sukkot (Feast of Tabernacles).
source: סוכות
uk: Суккот

note: Simchat Torah / Shemini Atzeret.
source: שמחת תורה/שמיני עצרת
uk: Сімхат Тора / Шміні Ацерет

note: Pesach (Passover).
source: פסח
uk: Песах

note: Shvi'i shel Pesach (Seventh day of Passover)
source: שביעי של פסח
uk: Сьомий день Песаха

note: Yom Ha-Atzmaut (Independence Day).
source: יום העצמאות
uk: День незалежності

note: Shavuot.
source: שבועות
uk: Шавуот

note: Chol HaMoed Sukkot (Feast of Tabernacles holiday).
source: חול המועד סוכות
uk: Свято Суккот

note: Sigd.
source: סיגד
uk: Сігд

note: Purim.
source: פורים
uk: Пурім

note: Chol HaMoed Pesach (Passover holiday).
source: חול המועד פסח
uk: Свято Песах

note: Yom Hazikaron (Fallen Soldiers and Victims of Terrorism Remembrance Day).
source: יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה
uk: День памʼяті

note: Yom Yerushalayim (Jerusalem Day).
source: יום ירושלים
uk: День Єрусалиму

note: Tisha B'Av (Tisha B'Av, fast).
source: תשעה באב
uk: Тиша Бе-Ав

note: Hanukkah.
source: חנוכה
uk: Ханука

note: Ta`anit Ester (Fast of Esther).
source: תענית אסתר
uk: Тааніт-Естер

note: Lag Ba'omer (Lag BaOmer).
source: ל"ג בעומר
uk: Лаг ба-Омер

note: %s (Observed).
source: (נצפה) %s
uk: %s (вихідний)
