Python Holidays 0.20 - en to uk translation catalogue (14 entries)

note: Public holiday.
en: Jour férié
uk: Державне свято

note: %s (Observed).
en: %s (Observé)
uk: %s (вихідний)

note: New Year's Day.
en: Le jour de l'An
uk: Новий рік

note: Saint Devote's Day.
en: La Sainte Dévote
uk: День святої Девоти

note: Easter Monday.
en: Le lundi de Pâques
uk: Великодній понеділок

note: Labour Day.
en: Fête de la Travaille
uk: День праці

note: Ascension's Day.
en: L'Ascension
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Monday.
en: Le lundi de Pentecôte
uk: День Святого Духа

note: Corpus Christi.
en: La Fête Dieu
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Assumption's Day.
en: L'Assomption de Marie
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: All Saints' Day.
en: La Toussaint
uk: День усіх святих

note: Prince's Day.
en: La Fête du Prince
uk: День Князя

note: Immaculate Conception Day.
en: L'Immaculée Conception
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day.
en: Noël
uk: Різдво Христове
