Python Holidays 0.22 - en to uk translation catalogue (13 entries)

note: New Year's Day.
en: Anul Nou
uk: Новий рік

note: Christmas (by old style).
en: Naşterea lui Iisus Hristos (Crăciunul pe stil vechi)
uk: Різдво Христове (за старим стилем)

note: Christmas.
en: Naşterea lui Iisus Hristos (Crăciunul)
uk: Різдво Христове

note: International Women's Day.
en: Ziua internatională a femeii
uk: Міжнародний жіночий день

note: Easter.
en: Paştele
uk: Великдень

note: Day of Rejoicing.
en: Paştele blajinilor
uk: Проводи

note: International Workers' Solidarity Day.
en: Ziua internaţională a solidarităţii oamenilor muncii
uk: День міжнародної солідарності трудящих

note: Victory Day and Commemoration of the heroes fallen for Independence of Fatherland.
en: Ziua Victoriei şi a comemorării eroilor căzuţi pentru Independenţa Patriei
uk: День Перемоги та вшанування памʼяті героїв, полеглих за незалежність Батьківщини

note: Europe Day.
en: Ziua Europei
uk: День Європи

note: International Children's Day
en: Ziua Ocrotirii Copilului
uk: День захисту дітей

note: Republic of Moldova Independence Day
en: Ziua independenţei Republicii Moldova
uk: День незалежності Республіки Молдова

note: National Language Day.
en: Limba noastră
uk: День рідної мови

note: Christmas (by new style).
en: Naşterea lui Iisus Hristos (Crăciunul pe stil nou)
uk: Різдво Христове (за новим стилем)
