Python Holidays 0.23 - en to uk translation catalogue (12 entries)

note: New Year's Day.
en: Nieuwjaarsdag
uk: Новий рік

note: Good Friday.
en: Goede Vrijdag
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Sunday.
en: Eerste paasdag
uk: Великдень

note: Easter Monday.
en: Tweede paasdag
uk: Великодній понеділок

note: King's Day.
en: Koningsdag
uk: День короля

note: Queen's Day.
en: Koninginnedag
uk: День королеви

note: Liberation Day.
en: Bevrijdingsdag
uk: День визволення

note: Ascension Day.
en: Hemelvaartsdag
uk: Вознесіння Господнє

note: Whit Sunday.
en: Eerste Pinksterdag
uk: Трійця

note: Whit Monday.
en: Tweede Pinksterdag
uk: День Святого Духа

note: Christmas Day.
en: Eerste Kerstdag
uk: Різдво Христове

note: Second Day of Christmas.
en: Tweede Kerstdag
uk: Другий день Різдва
