Python Holidays 0.20 - en to uk translation catalogue (21 entries)

en: Narodowe Święto Niepodległości - 100-lecie
uk: 100-а річниця Дня Незалежності

note: New Year's Day.
en: Nowy Rok
uk: Новий рік

note: Epiphany.
en: Święto Trzech Króli
uk: Богоявлення

note: Candlemas.
en: Oczyszczenie Najświętszej Marii Panny
uk: Стрітення

note: Easter Sunday.
en: Niedziela Wielkanocna
uk: Перший день Великодня

note: Easter Monday.
en: Poniedziałek Wielkanocny
uk: Другий день Великодня

note: National Day.
en: Święto Państwowe
uk: Національне свято

note: National Day of the Third of May.
en: Święto Narodowe Trzeciego Maja
uk: Національне свято Третього Травня

note: National Victory and Freedom Day.
en: Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności
uk: Національне свято перемоги та свободи

note: Ascension Day.
en: Wniebowstąpienie Pańskie
uk: Вознесіння Господнє

note: Pentecost.
en: Zielone Świątki
uk: День Святої Трійці

note: Pentecost (Day 2).
en: Drugi dzień Zielonych Świątek
uk: Другий день Святої Трійці

note: Corpus Christi.
en: Dzień Bożego Ciała
uk: Свято Тіла і Крові Христових

note: Saints Peter and Paul Day.
en: Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła
uk: День святих апостолів Петра і Павла

note: National Day of Rebirth of Poland.
en: Narodowe Święto Odrodzenia Polski
uk: День національного відродження Польщі

note: Assumption of the Virgin Mary.
en: Wniebowzięcie Najświętszej Marii Panny
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: All Saints' Day.
en: Uroczystość Wszystkich Świętych
uk: День усіх святих

note: National Independence Day.
en: Narodowe Święto Niepodległości
uk: День Незалежності

note: Immaculate Conception of the Blessed Virgin Mary.
en: Niepokalane Poczęcie Najświętszej Marii Panny
uk: Непорочне зачаття Діви Марії

note: Christmas Day 1.
en: Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
uk: Перший день Різдва

note: Christmas Day 2.
en: Boże Narodzenie (drugi dzień)
uk: Другий день Різдва
