Python Holidays 0.22 - en to uk translation catalogue (14 entries)

note: Public holiday.
en: Asueto adicionale
uk: Додатковий вихідний

note: Public sector holiday.
en: Asueto de la Administración Pública
uk: Вихідний державних установ

note: New Year's Day.
en: Año Nuevo
uk: Новий рік

note: Patriots Day.
en: Día de los Héroes de la Patria
uk: День національних героїв

note: Maundy Thursday.
en: Jueves Santo
uk: Великий четвер

note: Good Friday.
en: Viernes Santo
uk: Страсна пʼятниця

note: Easter Day.
en: Día de Pascuas
uk: Великдень

note: Labour Day.
en: Día del Trabajador
uk: День трудящих

note: Independence Day.
en: Día de la Independencia Nacional
uk: День незалежності

note: Chaco Armistice Day.
en: Día de la Paz del Chaco
uk: День мирного договору в Чако

note: Asuncion Foundation's Day.
en: Día de la Fundación de Asunción
uk: День заснування Асунсьйона

note: Boqueron Battle Day.
en: Día de la Batalla de Boquerón
uk: День битви за Бокерон

note: Caacupe Virgin Day.
en: Día de la Virgen de Caacupé
uk: Успіння Пресвятої Богородиці

note: Christmas.
en: Navidad
uk: Різдво Христове
